СПОГАДИ ПРО МІСТО ГЕРЦА

Перше згадування про місто виникло у першій половині ХУ століття по списку стародавніх масових шляхів, що шли з північних руських князів до Дунаю і Чорного моря та через Карпатські перевали в центральну Європу.

Місто Герца одне із найстаріших населених пунктів Герцаївського краю, розташоване на північно-західній частині краю. Перший документ про існування Герци, як село був підписаний 20 грудня 1437 року.

Назва міста Герца має такі джерела:

• від прізвища одного румуна – комерсанта Херця;
  • слово «Герца» - що означає земля яка годує (мика глие).
  • Слово Герц – що означає місце, яке творить, будує.

До 1672 року Герца значиться, як село Герца. У 1672 році та території Герцаївського краю були утворені торговельні центри. Одне з них у селі Герца, одночасно село Герца перетворено у місто Герца (тиргул Герца).

До 1775 року місто Герца входить до складу Чернівецького краю. За період з 1776-1788 був утворений Герцаївський край, центр краю місто Герца.

Перші депутати, які були обрані до парламенту Молдови були: Ворникул Георгій Ріка, Кіріяк Злобін, Панаїт Каземир Цинія.

До кінця ХУІІІ століття в місті існувала одна школа. У 1794 році біля церкви Святого Георгія відкрита ще одна школа.

У 1822 році в перше в місті відкрита аптека, у 1798-1808 роках побудована церква – побудувала сім’я Холбан, у 1832 році був відкритий суд, перший суддя Петре Асакі, брат письменника Георгія Асакі.

У 1830 році в місці значились три магазини, дві хлібозаготівельні точки, два буфета харчові, одна перукарня, одна швейна майстерня. На той час в м. Герца жили 452 євреїв, які в загалі займалися торгівельною діяльністю.

У 1884 році була відкрита пошта та був встановлений перший телефон у місті.

В місті Герца народились, жили та працювали письменник Георгій Асакі (1788-1869), художник-митець Паул Верона (онук Артура Верона 1897-1966 роки). На даний час, будинок в якому він проживав — районна державна адміністрація.

Статистичні дані підтверджують те, що у 1866 році в м. Херца було 680 дворів. На прикінці ХІХ століття значилось 1180 громадян. У 1922 році в місті значилось 525 дворів, в яких проживало 2849 громадян, з них 1335 чоловіків і 1514 жінок.

У 1930 році в місті загальна кількість громадян складала 5358, з них 3528 румун, 1787 євреїв, решта різних національностей. До 28 червня 1940 року м. Герца входило до Чернівецького повіту. У серпні 1940 року у зв’язку з утворенням Чернівецької області, ліквідації волостей на території області, були утворені райони у тому числі і Герцаївський район, центр району м.Герца.

У листопаді 1940 року був утворений Герцаївський районний виконавчий комітет — голова райвиконкому Бандурко Кузьма Семенович, заступник голови райвиконкому Студенов І.Г.

Одночасно на території м. Герца був утворений виконавчий комітет Герцаївської міської ради. Голова міської ради — Гулкін Яків Титович, заступник голови міської ради Істрате Петро, секретар міської ради – Чорней Іван Гаврилович.

Місто Герца був центром району до січня 1963 року. У січні 1963 року Герцаївський район був ліквідований, всі населені пункти в тому числі і м.Герца, після ліквідації району увійшли до складу Глибоцького району.

У місті були: цегельний завод, маслозавод, харчокомбінат, відділ Чернівецького бурякорадгоспу, середня школа (укр. мова), школа-інтернат (румун. мова), будинок культури, бібліотека, будинок піонерів, лікарня, ветеринарний пункт, хлібопекарня, місто прикрасили 7 сквериків, озеро.

У січні 1968 році на підставі рішення облвиконкому на території міста була побудована та відкрита швейна фабрика «Прут».

Протягом 1963-1992 років головами та секретарями міської ради були:

• голови міської ради — Попов Л.П., Мірчук П.М., Ботезату П.В., Гарбуз Г.Д., Хаснаш Г.Г.,
  • секретарі міської ради — Бричеєва Н.К., Гончарова М.О., Вакар Л.В., Осауленко В.Д.

До січня 1992 року м. Герца було містечко, яке входило до складу Глибоцького району.

У січні 1992 року на підставі постанови Верховної ради України від 6 грудня 1991 року був знову утворений Герцаївський район, з центром у м. Герца. На території міста розташовані всі районі служби.

Протягом 1992-2009 років містом керували:

• голови міської ради - Гаснаш Г.Г., Авасілой Є.М., Бєльчевічена М.Г., Бурмін О.О.
  • секретарі міської ради – Урдяну Г.М., Тудос Л.К., Бодайку Н.К.

З 2009-2019 років діяльністю місто керує голова Скрипкару В.В. та секретар міської ради Бодайку Н.К. Містом керує міська рада, яка дбає про соціальний розвиток міста.

Діяльність міської ради тривала до травня 2018 року. У травні 2018 на підставі місцевих виборів, міська рада перетворена в Об’єднану територіальну громаду до складу якої входять с.Лунка, с.Великосілля, с.Могилівка, с.Молниця з центром у м.Герца.