Актуальні роз'яснення від Пенсійного фонду України
Яким має бути щомісячний добровільний мінімальний страховий внесок у 2025 році для повного місяця страхового стажу?
Щоб у 2025 році до страхового стажу було зараховано один повний місяць, сума добровільного внеску повинна бути не меншою від розміру мінімального страхового внеску.
Довідково: мінімальний страховий внесок – сума, що визначається розрахунково, як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску (22%).
Тобто, щоб до страхового стажу було зараховано один повний місяць за договором про добровільну участь, має бути сплачено не менше 1 760 грн (22% х 8 000 грн, де 8 000 грн – розмір мінімальної заробітної плати).
Чи може виплачуватись пенсія за довіреністю?
Відповідно до статті 47 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” пенсія може виплачуватись за довіреністю.
Термін дії довіреності визначається в самому документі. Однак строк виплати пенсії за ним не може перевищувати 12 місяців.
Після спливу 12 місяців дії довіреності пенсіонеру потрібно особисто звернутися до будь-якого сервісного центру Пенсійного фонду України та подати заяву про продовження виплати пенсії за довіреністю.
Виплата за довіреністю здійснюється ще один рік, починаючи з місяця, що настає після подання заяви.
Скільки страхового стажу потрібно, щоб пенсію за віком призначили у 2025 році?
Згідно із законодавством, вік виходу на пенсію визначає набутий людиною страховий стаж. Це може бути 60, 63 або 65 років.
Наявність страхового стажу, який дає право на призначення пенсії за віком, визначається на дату досягнення людиною відповідного віку.
Так, відповідно до статті 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” тривалість страхового стажу, що дає право на призначення пенсії за віком у 2025 році, становить:
– після досягнення віку 60 років – не менше 32 років;
– після досягнення віку 63 роки – не менше 22 років;
– після досягнення віку 65 років – не менше 15 років.
При цьому якщо віку 60 / 63 / 65 років особа досягла у 2024 році, а звертається за призначенням пенсії у 2025 році, то необхідний для призначення пенсії страховий стаж становить 31 / 21 / 15 років відповідно.
Важливо!
У разі відсутності необхідного страхового стажу пенсію за віком може бути призначено, якщо людина, продовжуючи працювати, набула необхідного страхового стажу.
Особливості сплати збору при набутті права власності на легкові автомобілі у 2025 році
Сплата збору на обов’язкове державне пенсійне страхування при набутті права власності на легкові автомобілі здійснюється за першої державної реєстрації в Україні в сервісних центрах Міністерства внутрішніх справ України.
Платниками збору на обов’язкове державне пенсійне страхування (п.7 статті 1 Закону України від 26.06.1997 №400/97-ВР «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування») є підприємства, установи та організації незалежно від форми власності та фізичні особи, які набувають право власності на легкові автомобілі (крім легкових автомобілів, оснащених виключно електричними двигунами (одним чи декількома), що підлягають першій державній реєстрації в Україні територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України.
Об’єктом оподаткування є вартість автомобіля, визначена відповідно до договору купівлі-продажу, договору міни, довідки митних органів, акта експертної оцінки вартості автомобіля, інших документів, що підтверджують цю вартість, але не нижче митної вартості, зазначеної у митній декларації. Диференційовані ставки збору встановлені залежно від вартості об’єкта.
3% – якщо вартість легкового автомобіля не перевищує 165 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня звітного року (на 01.01.2025- із суми до 499620,00 грн);
4% – якщо вартість легкового автомобіля перевищує 165, але не перевищує 290 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня звітного року (на 01.01.2025 – із суми понад 499620,00 грн до 878120,00 грн);
5% – якщо вартість легкового автомобіля перевищує 290 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня звітного року (на 01.01.2025 – із суми понад 878120,00 грн).
Збір сплачується із вартості автомобіля без урахування податку на додану вартість, якщо суму такого податку зазначено в документі, який підтверджує ціну транспортного засобу.
До уваги юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, які мають найманих працівників: за звітні періоди починаючи з 01 січня 2025 року об’єднана звітність з ЄСВ, ПДФО та військового збору подається щомісячно
Законом України від 10 жовтня 2024 року за №4015-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших Законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану» змінено терміни подання звітності про суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків-фізичних осіб, і суми утриманого з них податку, а також суми нарахованого єдиного внеску (далі – Податковий розрахунок).
Тобто, починаючи з січня 2025 року Податковий розрахунок повинен подаватися щомісячно.
Так, відповідно до оновленої редакції п.51.1. статті 51 та абз. 1 пп. “б” п.176.2 статті 176 Податкового кодексу України, які набувають чинності з 01 січня 2025 року, місячний звіт подається у строк для податкового місяця, тобто протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного місяця.
Таким чином, вперше щомісячний звіт за січень 2025 року необхідно подати не пізніше 20 лютого 2025 року.
При цьому, за IV квартал 2024 року Податковий розрахунок подається згідно терміну квартальної звітності (не пізніше 10 лютого 2025 року).
Дані до Реєстру застрахованих осіб, який формує та веде Пенсійний фонд, вносяться в тому числі на підставі відомостей про нараховану заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію) застрахованих осіб, на яку нараховано, і з якої сплачено страхові внески, що надходять до Пенсійного фонду України від Державної податкової служби України в порядку міжвідомчого обміну.
Використання інформації з Державного реєстру визначає стаття 17 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування”.Інформація з Реєстру застрахованих осіб використовується не тільки для призначення пенсійних виплат а й для призначення всіх видів державної соціальної допомоги та субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
Отже, впровадження щомісячної звітності забезпечить права застрахованих осіб щодо оперативного і своєчасного призначення та отримання пенсійного забезпечення та інших страхових виплат за всіма видами загальнообов’язкового державного соціального страхування.
Доповнено перелік осіб, яким у 2025 році пільги з оплати житлово-комунальних послуг надаватимуться залежно від доходу
На виконання положень Закону України “Про Державний бюджет України на 2025 рік” (пункт 7 Прикінцевих положень) 31 грудня 2024 року Урядом ухвалено постанову № 1553, якою внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 № 389 “Про затвердження Порядку надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім’ї”.
Відповідно до ухвалених змін доповнено перелік осіб, яким у 2025 році пільги з оплати житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива будуть надаватись з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім’ї. Пільги надаватимуться, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу (4240 грн), у 2025 році пільги також надаватимуться:
-
реабілітованим особам, які стали особами з інвалідністю внаслідок репресій, або є пенсіонерами;
-
особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорій 1 та 2;
-
дружинам (чоловікам), опікунам дітей померлих громадян, смерть яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою;
-
дружинам (чоловікам), якщо та (той) не одружилися вдруге, померлих громадян, смерть яких пов’язана з участю у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт;
-
звільненим з військової служби особам, які стали особами з інвалідністю під час проходження військової служби;
-
батькам і членам сімей військовослужбовців, які загинули (померли) або пропали безвісти під час проходження військової служби;
-
ветеранам військової служби, органів внутрішніх справ, Національної поліції, податкової міліції, Бюро економічної безпеки, державної пожежної охорони, Державної кримінально-виконавчої служби, служби цивільного захисту, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації;
-
вдовам (вдівцям) померлих (загиблих) ветеранів військової служби, органів внутрішніх справ, Національної поліції, податкової міліції, Бюро економічної безпеки, державної пожежної охорони, Державної кримінально-виконавчої служби, служби цивільного захисту, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації;
-
колишнім неповнолітнім в’язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, створених фашистською Німеччиною та її союзниками в період Другої світової війни, а також дітям, які народилися у зазначених місцях примусового тримання їх батьків;
-
колишнім малолітнім в’язням концентраційних таборів, гетто та інших місць примусового тримання, визнаним особами з інвалідністю від загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин;
-
депортованим особам, які досягли пенсійного віку або є особами з інвалідністю.
Важливо!
Зазначені зміни застосовуються для осіб, які звернуться за призначенням пільги з 1 січня 2025 року. Ті, кому пільги було призначено раніше, будуть отримувати їх до кінця опалювального сезону 2024-2025 років, тобто по 30 квітня 2025 року (включно).
Як сформувати е-пенсійне посвідчення через вебпортал?
Нещодавно Пенсійний фонд України запустив новий сервіс для пенсіонерів, за допомогою якого можна сформувати е-пенсійне посвідчення, що відображатиметься виключно в мобільному застосунку «Дія».
Тобто отримувачі пенсії мають можливість обрати лише електронний формат посвідчення без оформлення його на папері чи у формі платіжної картки.
Сформувати такий е-документ можна через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України або звернувшись до найближчого сервісного центру Фонду.
Важливо!
Перед формуванням заяви на виготовлення електронного пенсійного посвідчення потрібно підготувати скановані копії:
-
довідки про присвоєння ідентифікаційного номера платника податків (РНОКПП);
-
паспорта громадянина України;
-
кольорової фотографії, зробленої впродовж останніх 6 місяців розміром 3*2,5 см (розмір обличчя має складати не менше 70-80% фотографії);
-
фізичного підпису чорним кольором (у форматі jpg).
Щоб замовити е-пенсійне посвідчення через вебпортал Пенсійного фонду України, потрібно виконати такі кроки:
1.Увійдіть на вебпортал Пенсійного фонду України https://portal.pfu.gov.ua та авторизуйтеся за допомогою кваліфікованого електронного підпису (КЕП).
2. В особистому кабінеті на панелі ліворуч у розділі “Щодо пенсійного забезпечення” оберіть вкладку “Заява на виготовлення пенсійного посвідчення”.
3. У наступному полі оберіть опцію “Заява на виготовлення пенсійного посвідчення в електронній формі (без виготовлення паперового оригіналу або платіжної картки, яка одночасно є пенсійним посвідченням)”.
4. У вікні, що з’явиться, уважно ознайомтесь з інструкцією та натисніть кнопку “Продовжити”.
5. Заповніть онлайн-форму заяви: вкажіть інформацію про себе як отримувача пенсії.
6. Прикріпіть заздалегідь відскановані документи (див. розділ “Важливо!”) та натисніть “Сформувати заяву”.
7. Перевірте дані сформованої заяви та надішліть їх до Пенсійного фонду України, натиснувши кнопку “Підписати та відправити в ПФУ”.
З результатом опрацювання заяви можна ознайомитись в особистому кабінеті на вебпорталі Пенсійного фонду України в розділі “Мої звернення” – “Статус звернення”.
Після успішного опрацювання відповідного звернення відображення електронного пенсійного посвідчення формується в мобільному застосунку «Дія». Посвідчення, видане за віком, підтягується в застосунок автоматично. Пенсійне посвідчення, видане за інвалідністю, у зв’язку з втратою годувальника, за вислугу років – потрібно додати у «Дію» власноруч. Для цього необхідно прогортати всі документи в застосунку та натиснути «Додати документ» — «Пенсійне посвідчення».
Запитували-відповідаємо
«Чи можуть члени сім’ї ветерана війни отримувати пільги, якщо пільговик потрапив у полон держави-агресора або його визнали зниклим безвісти за особливих обставин?»
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2024 № 1420 передбачено, якщо пільговик (ветеран війни, особа, яка має особливі заслуги перед Батьківщиною, постраждалий учасник Революції Гідності, член сім’ї загиблого (померлого) ветерана війни або член сім’ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України) потрапив у полон держави-агресора або його визнали зниклим за особливих обставин, виплата пільг у грошовій формі здійснюється за зверненням одного із членів його сім’ї (чоловіка, дружини, непрацездатних батьків, законного представника дитини (до 18 років), неодружених повнолітніх дітей, визнаних особами з інвалідністю з дитинства І та ІІ групи або особами з інвалідністю І групи, особи, яка перебуває під опікою або піклуванням громадянина, який має право на пільги), який фактично проживає у житловому приміщенні, за адресою якого надаються пільги, шляхом перерахування коштів уповноваженим органом на банківський рахунок такого члена сім’ї.
Перерахування коштів здійснюється з місяця, наступного за місяцем звернення члена сім’ї пільговика до уповноваженого органу, в тому числі в електронній формі через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України, до місяця звільнення пільговика з полону держави-агресора (визнання судом безвісно відсутнім чи оголошення судом померлим) на підставі поданих членом сім’ї пільговика заяви (у довільній формі) та витягу з Єдиного державного реєстру ветеранів війни, оформленого відповідно до вимог п.15 Положення про Єдиний державний реєстр ветеранів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 р. № 700.
Перерахування коштів на рахунок члена сім’ї пільговика припиняється з місяця, наступного за місяцем отримання від такого члена сім’ї інформації про пільговика (смерть, звільнення з полону або скасування статусу зниклого безвісти), і поновлюється пільговику з місяця, в якому припинено перерахування коштів, за його зверненням до уповноваженого органу.