Актуально від Держпраці: дайджест новин в сфері охорони праці

  • 111

Фото без опису

Про небезпеки торгівлі людьми та примусової праці у регіоні поінформовано майже 269 тисяч осіб

       У рамках заходів інформаційної кампанії Держпраці, спрямованої на протидію торгівлі людьми та трудової експлуатації, фахівці Управління проінформували про ризики та небезпеки майже 269 тисяч осіб. Значна частина поінформованих  - внутрішньо переміщені особи.

        При спілкуванні з респондентами, фахівці територіального органу Служби зазначають на небезпеках торгівлі людьми, методах трудової експлуатації, примусової праці та надають дієві поради, як уберегтися від таких пасток.

        Посадовці Управління розповсюдили на зустрічах понад 16 тисяч  інформаційних буклетів та брошур  з необхідними контактами державних установ та недержавних організацій, куди можна звернутися по допомогу у разі потрапляння у складну життєву ситуацію.

       Детально, як уникнути ризиків та не потрапити у пастку - на інформаційному порталі Держпраці  - https://pratsia.in.ua

 

    Затверджено Порядок припинення трудового договору у разі смерті роботодавця-фізичної особи

 

        Уряд затвердив Порядок припинення трудового договору у разі смерті роботодавця-фізичної особи або набрання законної сили рішенням суду про визнання такої фізичної особи безвісно відсутньою чи про оголошення її померлою. Відповідне рішення було ухвалено на засіданні 14 жовтня 2022 року. Про це повідомляється на сайті Міністерства економіки України.

          Новим порядком визначається детальна процедура та алгоритм дій працівника, який бажає припинити трудовий договір за таких обставин. Також встановлюються обов’язки та повноваження центрів зайнятості у разі подання працівником заяви про припинення трудового договору, а також регламентуються особливості взаємодії з центром зайнятості, Пенсійним фондом та Державною податковою службою.

         Щоб розірвати трудовий договір, працівник має подати в найближчий центр зайнятості такі документи:

заяву про припинення трудового договору з викладенням інформації про смерть роботодавця;

копії документів, що підтверджують смерть роботодавця або відповідне рішення суду (за наявності);

копії документа, що посвідчує особу, реєстраційного номера облікової карти платника податків або паспорта громадянина України;

інформацію про роботодавця;

копію примірника трудового договору або наказу (розпорядження) про прийняття на роботу;

копію трудової книжки (за наявності).

        Після цього центр зайнятості повідомляє про припинення дії трудового договору Пенсійному фонду України (ПФУ) та Державній податковій службі. Датою припинення трудового договору вважається день подання заяви.

         Упродовж трьох робочих днів ПФУ має внести цю інформацію до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування. А центр зайнятості на прохання працівника може додати запис до трудової книжки про припинення трудового договору.

        Тривалий час законодавство про працю містило колізію щодо можливості та порядку припинення дії трудового договору у випадку смерті роботодавця-фізичної особи або набрання законної сили рішення суду про визнання такої фізичної особи безвісно відсутньою чи про оголошення її померлою. Єдиними способом юридичного оформлення припинення таких відносин було звернення до суду із заявою про встановлення юридичного факту припинення трудових відносин із роботодавцем. Проте 19.07.2022 набув чинності Закон № 2352-IX, де статтю 36 КЗпП доповнено пунктом 81, згідно з яким було передбачено таку підставу.

Актуальна інформація про зміни у трудовому законодавстві на інформаційному порталі – https://pratsia.in.ua/

 

 

Актуально! Як оформляється розірвання трудового договору за ініціативою роботодавця в умовах спрощеного режиму регулювання трудових відносин?

        Трудовий договір розривається за ініціативою роботодавця шляхом підписання додаткової угоди про розірвання трудового договору або в односторонньому порядку шляхом надсилання працівнику у спосіб, визначений трудовим договором, або рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення офіційного повідомлення про розірвання трудового договору.

        У разі надсилання працівнику повідомлення про розірвання трудового договору засобами поштового зв’язку трудовий договір вважається розірваним з наступного робочого дня після дати вручення працівнику офіційного повідомлення роботодавця про розірвання трудового договору або через сім календарних днів з дня надходження поштового відправлення роботодавця у поштове відділення за адресою працівника (стаття 49-8 Кодексу законів про працю України).

        Відповідно до статті 47 Кодексу законів про працю України роботодавець зобов’язаний у день звільнення видати працівникові копію наказу (розпорядження) про звільнення, письмове повідомлення про нараховані та виплачені йому суми при звільненні та провести з ним розрахунок, а також на вимогу працівника внести належні записи про звільнення до трудової книжки, що зберігається у працівника.

 

 

Чи має право працівник в умовах спрощеного регулювання трудових відносин на відпустки - консультує Держпраці

      В умовах спрощеного режиму щорічні оплачувані відпустки та відпустки без збереження заробітної плати надаються працівникам відповідно до порядку та умов, визначених статтями 79, 84, 115 Кодексу законів про працю України, з урахуванням таких особливостей:

на прохання працівника щорічна відпустка може бути поділена на частини будь-якої тривалості або надана повної тривалості з урахуванням встановлених цим Кодексом норм тривалості щорічних відпусток;

за сімейними обставинами та з інших причин працівнику може надаватися відпустка без збереження заробітної плати за згодою сторін на термін більший ніж 15 календарних днів на рік, якщо така умова передбачена трудовим договором;

заробітна плата працівникам за весь час щорічної відпустки виплачується до початку відпустки, якщо інше не передбачено трудовим або колективним договором.

         Всі інші види відпусток, передбачених законодавством (зокрема, навчальні, творчі, для участі у змаганнях, для догляду за дитиною, при народженні дитини, «чорнобильські», учасникам бойових дій, працівникам, які мають дітей тощо), надаються відповідно до законодавства.

         Більше інформації на сайті Держпраці – https://dsp.gov.ua/faq/ та на інформаційному порталі – https://pratsia.in.ua/