Про собливості протруєння насіннєвого матеріалу

ДЕРЖПРОДСПОЖИВСЛУЖБА інформує: Розпочався новий сільськогосподарський рік. Незабаром у господарствах та приватному секторі розпочнуться весняно-польові роботи, під час яких застосовуватимуться пестициди та агрохімікати.

Важливий чинник в технології вирощування ярих культурякісне насіння. Провідне місце посідає протруєння.

Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області наголошує: що посів ярих зернових непротруєним насінням є порушенням у сфері Захисту рослин.

Насіннєвий матеріал може бути джерелом інфекції різноманітних хвороб (альтернаріозу, бактеріозу, темно-бурого гельмінтоспоріозу, тощо). Для того, аби уникнути цих хвороб при вирощуванні відповідних культур, необхідно провести оздоровлення насіння шляхом протруєння його препаратами від збудників зовнішньої інфекції (твердої, стеблової та карликової сажок, ріжків, пліснявіння) та внутрішньої (летючої сажки, фузаріозів), захист проростаючого насіння та проростків від ураження в ґрунті збудниками стеблової та карликової сажок, кореневих гнилей, підвищення польової схожості. Крім того, протруйники з широким спектром дії забезпечують захист сходів від таких небезпечних хвороб як борошниста роса, іржа, септоріоз та інших плямистостей.

Протруйники використовуємо відповідно до «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні»:

Ячмінь ярий -  Бар-Кот-5, КС 1,5 л/т, Вайбранс Тріо 60 ТН 1,5-2,0 л/т, Вакса, КС 2,5-3,0 л/т, Голден супер 500,КС, 1,5 л/т, Гранівіт, ТН 2,5-3,0 л/т, Грінфорт Стар, ТН 1,0-1,5 л/т, Дивідент Стар 036 FS, ТН 1,5-2,0 л/т, Максим Стар 025 FS, ТН 1,5-2,0 л/т, Максим Форте 050 FS,ТН 1,5-2,0 л/т, Рестлер тріо, КС 2,0-2,5 л/т, Селест Макс 165 FS,ТН 1,5-2,0 л/т, Систіва, ТН 0,75-1,0 л/т,  Ультрасил Дуо, ТН 2,5-3,0 л/т, Форсаж 500, КС 1,0-1,2 л/т,  Цензор XLFS, ТН 1,0-2,6 л/т, та інші.

Пшениця яра - Гранівіт, ТН 2,5-3,0 л/т, Дивідент стар 036 FS,ТН 1,0 л/т, Іншур Перфом, т.к.с. 0,5 л/т, Максим Стар 025 FS, ТН 1,0-2,0 л/т, Оплот, КС 0,6 л/т, Оріус 5, ТН 1,25-1,5 л/т, Протектор, КС 1,0-1,8 л/т, Рестлер тріо, КС 2,0-2,5 л/т, Систіва, ТН 0,75-1,5 л/т, Селест макс 165 FS, ТН, 1,5-2,0 л/т, та інші.

Протруювати насіння можна завчасно (за 2-3 тижні) або безпосередньо перед сівбою. Системними протруйниками, які знищують зовнішню і внутрішню інфекцію, краще оздоровлювати зерно за день або в день сівби.

Підприємства, установи, організації усіх форм власності та громадяни  у сфері захисту зобов’язані допускати до робіт,  пов’язаних із транспортуванням, зберіганням, застосуванням засобів захисту рослин, їх торгівлею, лише осіб, які пройшли спеціальну підготовку та мають на те відповідне посвідчення і допуск, що видаються спеціально уповноваженими органами виконавчої влади, у сфері захисту рослин, що реалізує державну політику у сфері захисту рослин, (зазначено в п. 2.ст. 18 Закону України «Про захист рослин»).

При роботі із засобами захисту рослин обов’язково слід дотримуватися діючих Державних санітарних правил «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві» ДСП 8.8.1.2.001-98 та правил техніки безпеки.

Управління фітосанітарної безпеки

ГУ Управління Держпродспоживслужи в Чернівецької області