Поради щодо захисту зернових колосових культур
Відділ захисту рослин, фітосанітарної діагностики та прогнозування управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області інформує: проведеним моніторингом посівів озимих зернових виявлено осередкове заселення посівів зернових культур: жуком хлібним (Anisoplia austriaca Hrbst.)
Жук хлібний (Anisoplia austriaca Hrbst.) жук родини пластинчастовусих. Жук поширений майже на всій території Україні. Шкідник зернових культур. Пошкоджує злаки, а також численні інші культивовані і дикорослі рослини. Яйце, личинка та лялечка розвиваються у ґрунті.
Жук 12,8-16 мм завдовжки, тіло синювато-чорне з металічним блиском; голова, передньоспинка і щиток із зеленим блиском; має пластинчасто-булавоподібні вусики; надкрила темно-каштанові з чорною квадратною плямою біля щитка.
Зародковий розвиток триває два-три тижні (залежно від температури). Личинки молодшого віку харчуються переважно перегноєм, а згодом гризуть коріння. Протягом життя вони один раз або двічі линяють. Восени ховаються в ґрунт на глибину 36-80 см, і лишаються до весни у стадії діапаузи. Наступного травня вони знову підіймаються у верхні шари ґрунту, де і харчуються. Після ще однієї зимівлі (на глибині 30-80 см), у другій половині травня — в червні вони облаштовують собі комірку (на глибині 10-15 см), де і заляльковуються. Стадія личинки триває 22-25 місяців, лялечки — близько двох тижнів.
Чисельність жуків в сприятливі роки по краях полів досягає 60-100 жуків на м2. Заходи захисту від хлібного жука-кузьки: агротехнічні – лущення стерні з наступною глибокою зяблевою оранкою. Міжрядні обробки просапних культур і парів в період заляльковування шкідника (друга половина травня-початок червня). Він виїдає зерна злаків у період молочної стиглості, а тверді зерна вибиває на грунт .
Зважаючи на вище вказане рекомендуємо керівникам агроформувань різних форм власності додатково обстежити посіви зернових культур та за наявності 3–5 жуків на 1 м2 провести захистні заходи в період колосіння застосовання препаратів: Твікс (1,1 л/га); Ріфос, КЕ (0,75-1,0 л/га); Дестрой, КЕ (0,1-0,15 л/га) та інші.
Керівникам агроформувань всіх форм власності: систематично проводити обстеження посівів (насаджень) і тільки в разі виявлення перевищення економічного порогу шкідливості (ЕПШ) шкідників проводити обприскування інсектицидами, включеними в Перелік пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні.
До відома всіх суб’єктів господарювання – до роботи з пестицидами допускаються особи, що пройшли медичний огляд та навчання і мають посвідчення про виконання робіт з пестицидами.
При роботі із засобами захисту рослин необхідно дотримуватися діючих Державних санітарних правил «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві»
ДСП 8.8.1.2.001-98, регламентів застосування пестицидів та правил техніки безпеки.