Якісна насіннєва картопля – гарантія врожаю

  • 176

Фото без опису

Якісний посівний матеріал картоплі – це запорука високого і гарантованого врожаю. 

   Нині як в країні, так і в області майже вся картопля вирощується на присадибних ділянках. На жаль, на відміну від зернових, картоплю не можна закласти на довготривале (на кілька років) зберігання. Насінництво картоплі відрізняється від інших рослин саме через вегетативний спосіб розмноження бульб. Щорічно для одержання високого врожаю картоплі потрібний здоровий, якісний насіннєвий матеріал високих генерацій.
    Сьогодні, коли промислове виробництво бульб практично припинилось, цього оновлення не відбувається, тож насіннєвий матеріал, який населення продовжує саджати з року в рік, вже давно виродився. У бульбах накопичилась і розмножується інфекція, зокрема вірусна, яка передається до наступного покоління, насіннєвий матеріал фізіологічно старіє і втрачає продуктивність. Це відображається і на якості, і на врожайності.
    З огляду на це посадковий матеріал потрібно періодично замінювати на високоякісний – еліту або першу генерацію (так відбувається сортооновлення та сортозаміна). Необов’язково купувати інший сорт, можна придбати той самий, проте насіннєвий матеріал картоплі цього сорту вже буде оздоровленим, вільним від хвороб. Здійснювати придбання необхідно у суб’єктів насінництва, які спеціалізуються на її вирощуванні і володіють правом його реалізації.
    Сучасне картоплярство важко уявити без ретельного відбору сорту відповідно до умов вирощування та напряму використання. Доведено, що сорт – найефективніший і найдоступніший засіб одержання стабільно високих врожаїв картоплі. Він є біологічним фундаментом, на якому базуються всі інші складові врожайності.
    При виборі нового сорту необхідно враховувати його потенційні можливості. Вирішальну роль можуть відігравати сорти, що не тільки виділяються великою продуктивністю, а й більш толерантно витримують подовжені бездощові періоди – сорти з підвищеним адаптивним потенціалом.

   На насіннєву картоплю, яка за даними лабораторного аналізу відповідає вимогам ДСТУ 4013 - 2001, видається сертифікат, що засвідчує посівні якості насіннєвої картоплі.

   Варто відзначити, що сертифікації підлягає насіннєвий матеріал сорту, занесеного до Державного реєстру сортів рослин, придатних для              поширення в Україні.
    Відомості про видані сертифікати вносяться до Реєстру сертифікатів на насіння та/ або садивний матеріал, який знаходиться у вільному доступі і розміщений на сайті Міністерства аграрної політики та продовольства України.
    На придбаний матеріал насіннєвої картоплі гарантії діють упродовж строку, визначеного у вищевказаному сертифікаті. У разі порушення гарантій суб’єкт насінництва несе відповідальність згідно із чинним законодавством України.   
    Це також дає можливість вирощувати конкретні сорти для конкретного споживача, а саме: як для харчування, так і для виготовлення різноманітних продуктів. Придатними до переробки на окремі харчові продукти вважаються сорти: Обрій, Повінь. Підвищеними смаковими властивостями відзначаються сорти: Забава, Луговська. Червона рута, Лілея, Обрій, Віра, Фантазія – сорти, що мають підвищену крохмалистість та вміст сухих речовин.
    Використання високоякісного насіннєвого матеріалу в першу чергу необхідне тому, що картоплярство зосереджене практично в умовах монокультури. За вирощування десятиліттями на одному місці картопля у плані насінництва потребує до себе особливої уваги. Актуальність цієї проблеми полягає ще й у тому, що внаслідок вирощування картоплі без сортозаміни та сортооновлення в багатьох населених пунктах з’явилися вогнища картопляної нематоди. За такої ситуації єдиним ефективним засобом виробництва може стати сорт. У Державному реєстрі сортів рослин, придатних для поширення в Україні, є багато сортів, стійких щодо картопляної нематоди (Повінь, Обрій, Слов’янка, Фатазія, Водограй та інші). Відносну стійкість проти вірусних хвороб показали сорти Явір, Серпанок..
    Вдало підібраний сорт складає левову частину успіху при вирощувані сільськогосподарських культур та дозволяє без особливих затрат підвищити рентабельність виробництва.    Отже, вибір за виробником.

 

 

Головний спеціаліст ГУ Держпродспоживслужби

в Чернівецькій області                                                                        С.М. Воронін