Розпочався літ метеликів яблуневої плодожерки (Laspeyresia pomonella L.)

Відділ захисту рослин, фітосанітарної  діагностики та прогнозування управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області повідомляє: на території Чернівецького району в яблуневих садах розпочався літ метеликів яблуневої плодожерки (Laspeyresia pomonella L.) – найпоширенішого шкідника насаджень яблуні, що має найбільше економічне значення.

Початок льоту відбувається при досягненні суми ефективних температур 100—130 °С і часто збігається із закінченням цвітіння яблуні. Інтенсивний літ метеликів відбувається від 19 до 24 години в тиху суху погоду за температури не нижче 15 °С. Метелики живляться краплинною вологою. Статеве дозрівання самок триває 2 — 3 доби, після чого вони починають виділяти феромони, які приваблюють самців. Через 2 — 3 доби після спарювання починається відкладання яєць. Яйця самки відкладають по одному на листя й плоди. Як було встановлено, до 62 — 68 % яєць яблунева плодожерка відкладає на периферійній частині крони дерев.

Рекомендуємо: при відлові феромонними пастками протягом 7 днів спостережень 5 метеликів яблуневої або одного східної плодожерок, на початку відкладання ними яєць зерняткові насадження обробити інсектицидами: Воліам флексі 300 SC, КС, 0,3-0,5 л/га;  Кораген 20, к.с. - 0,150-0,175 л/га;  Люфокс 105, к.е. - 1,0 л/га; Ламдекс, мк.с - 0,4 л/га; Матч 050 ЕС, к.е. - 1,0 л/га; Моспілан, р.п.  - 0,15-0,20 кг/га; Номолт, к.с. - 0,5-0,7 л/га; Данадим стабільний - 2,0 л/га; Пірінекс Супер 420, к.е. - 1,25-1,5 л/га; Рімон 10, к.е. - 0,6 л/га; Рімон Фаст, к.с. - 0,6-0,8 л/га; Талстар, к.е. - 0,4-0,6 л/га;  Фуфанон 570, к.е  -  2,0 л/га   та інші з додаванням  рекомендованих фунгіцидів з додаванням проти парші та інших хвороб фунгіцидів: Малахіт, КС 1,25-1,5 л/га, Циделі Топ 140 DC КД, 06- 0,7 л/га, Мерпану, 80% ВГ, 1,9-2,5 кг/га, Малвіну, 80% ВГ, 1,8-2,5 кг/га, Поліраму,70% ВГ, 2,5 кг/га або Самшит, КС, 0,2-0,3л/га, а також Топазіо, ВГ, 3-4 кг/га чи Імпакту, 25% К С 0,1-0,15 л/га проти борошнистої роси.

У період масового відкладання яєць, на початок відродження
 гусениць першого покоління яблуневої плодожерки провести обприскування Ампліго 150 ZC ФК, 0,3-0,4 л/га, Дурсбаном Ультра, КЕ, 2,0 л/га, Версар, КЕ, 1 л/га, Нурелом–Д, 55% КЕ, 1-1,5 л/га, Проклейм 5 SG, РГ, 0,4-0,5 кг/га або Кораген 20, КС 0,150-0,175 мл/га, з додаванням проти парші та
борошнистої роси вказаних вище  фунгіцидів, дотримуючись чергування препаратів.

Для обробітку індивідуальних садів і городів у межах населеного пункту дозволяється застосування тих пестицидів,   які   дозволені   для   роздрібного продажу населення   «Переліком пестицидів  і  агрохімікатів,  дозволених  до використання в Україні » і доповненнями до нього

Всі роботи з обмеження чисельності шкідливих організмів необхідно проводити при перевищенні ЕПШ, суворо дотримуючись правил техніки безпеки при роботі з пестицидами та лише дозволеними препаратами згідно «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні» та «Доповнень до Переліку».

До відома  всіх суб’єктів господарювання – до  роботи з пестицидами  допускаються особи, що пройшли медичний огляд та  навчання і  мають відповідні свідоцтво та   посвідчення  про  виконання робіт з пестицидами.

При роботі із засобами захисту рослин необхідно дотримуватися діючих Державних санітарних правил «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві»
ДСП 8.8.1.2.001-98, регламентів застосування пестицидів та правил техніки безпеки.