Рекомендації щодо придбання якісного насіння овочевих та баштанних культур на ринках чи в спеціалізованих магазинах

  • 50

Фото без опису

Весна - сезон масової реалізації насіння овочевих та баштанних культур на ринках та спеціалізованих магазинах області. Відділ контролю в сфері насінництва, розсадництва та якості зерна управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області хоче нагадати кілька простих правил при купівлі насіння, які дадуть змогу убезпечити споживачів від ризику придбання неякісного насіння.

Зауважимо, що основними документами які регламентують вимоги до насіння овочевих та баштанних культур є ДСТУ 7160:2010 «Насіння овочевих, баштанних, кормових і пряно-ароматичних культур. Сортові та посівні якості. Технічні умови» та ДСТУ 6006:2008 «Насіння овочевих, баштанних культур та кормових коренеплодів. Пакування, маркування, транспортування та зберігання. Технічні умови».

    На що потрібно звернути увагу при купівлі насіння:

    Передусім, серед усього різноманіття насіння потрібно визначитись з придатністю сортів для вирощування в кліматичних умовах, в яких планується проводити посів, так як сорт що дає прекрасні врожаї в одній кліматичній зоні, може різко зменшити врожайність в іншій. Рекомендовані зони вирощування сільськогосподарських культур можна знайти в Державному реєстрі сортів рослин, придатних для поширення в Україні. Наголошуємо, що згідно законодавства, сертифікації для використання в Україні підлягає лише насіння і садивний матеріал сортів, занесених до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні.

     Слід пересвідчитись у наявності в продавця пакету насіння супровідних документів що засвідчують сортові та посівні якості партії насіння (для насіння власного виробництва – сертифікатів на насіння, а для насіння овочевих культур яке придбане для подальшої реалізації – довідки про сортові та посівні якості насіння передбаченої ДСТУ 6006:2008(додаток 1). Ці документи, повинні зберігатись за місцем торгівлі та пред’являтися за вимогою покупця.

    Зауважимо, що строк чинності документів за результатами аналізу щодо посівних якостей насіння овочевих, баштанних культур, кормових коренеплодів відкритого і закритого ґрунтів становить 12 місяців, а упакованих в герметичну тару – 24 місяці. Реалізація насіння, без супровідних документів про їх походження та якість – забороняється. Власник насіння повинен гарантувати відповідність посівних якостей насіння і садивного матеріалу, зазначених у відповідних документах.

 

 

 

ДОДАТОК1

(довідковий)

__________________________________________

                                                 (назвапідприємства)

 

ДОВІДКАПРОСОРТОВІТАПОСІВНІЯКОСТІНАСІННЯ

Відпущено (кому)_________________________________________________________________________________________.

(назвапідприємства, адреса)

Занакладною№ __________________________________________________ВІД ___________________________________________20  року

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Культура,   сорт

Кількістьпакетів, шт., або

вага

насіння,

кг

№ партії

Рікурожаю

Сортовачистота

Репродукція

Схожість, %

Чистота, %

Вологість, %

Підтверджувальний документ

Поход-ження (країна)

№сертифіката,       абопосвідчення

кимвидано

дата видачі

строк чинності

протокол випробувань

ким

видано

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Головнийагроном__________________________                                                                  _______________

                                                         (прізвище)                                                                                

 

 

 

   Дані про партії насіння що пропонуються для продажу зазначені в документах повинні відповідати інформації зазначеній на пакетах. Зверніть увагу що на пакеті з фасованим насінням, призначеним для роздрібної торгівлі вказують: назву країни-виробника насіння, а також фірму, підприємця; назву і товарний знак, юридичну адресу, де пакували насіння, культуру, сорт, гібрид, масу, або кількість насінин в пакеті, номер насіннєвої партії, рік урожаю; схожість; документ на насіння (назва, №), коротку інформацію про культуру (опис сорту чи гібриду, поради щодо вирощування).

    Рекомендуємо зберігати квитанцію (фіскальний чек) на придбаний товар та пакети на яких зазначено номер партії використаного насіння. Маючи їх можна виставити претензії до продавця у разі реалізації Вам неякісного насіння.

    Пам’ятайте, що краще придбати дороге але якісне насіння в перевірених спеціалізованих закладах, чим дешеве але сумнівної якості невідомих осіб. Бажання зберегти  кошти, в такому випадку, може призвести до значних втрат в майбутньому.

 

 

Головний спеціаліст ГУ                                                                                                                                                                                                                          Держпродспоживслужби в Чернівецькій області                                              

С.М. Воронін